Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Ach češtino, muka, muka

15. 01. 2020 20:30:00
Kdybych byla novinářem, věta "poslední vozy armádního konvoje opustili republiku" by mě pravděpodobně nechala naprosto klidnou. Vždyť tvrdé a měkké "i" přece máme proto, abychom si mohli vybrat.

Opravdu nevím, proč jsou dnes noviny plné překlepů, a neomluvitelných hrubek. Je to známka upadajícího školství, uspěchaných časů, lajdáctví a nepozornosti, nebo se autoři textů spoléhají na to, že počítač chyby opraví? Češtinářům se musí ježit vlasy na hlavě, když se dozvídají, že "kamiony museli kvůli nehodě sjíždět směrem na Děčín," nebo že "do rozsáhlých pátracích akcí byli zapojeny desítky kriminalistů." A tyto skvosty, prosím, pocházejí z pera žurnalistů, již jsou za odvedenou práci placeni.

Ke strávení výroku "Petra Kvitová při setkání s novináři po propuštění z nemocnice poté, co ji byli operované prsty levé ruky," mi naštěstí stačilo pár minut. Zato akce, kdy "policie již jeho prozkoumala dům," mi zůstává zahalena tajemstvím dodnes. Marně si totiž hlavu lámu, jestli byl nejdřív prozkoumán on a dům až potom, nebo zda se autor článku snažil přizpůsobit stavbu věty moderním dobám.

Ani britská královská rodina nezůstala ušetřena novinářských rozmarů. Z třetího dítka vévody a vévodkyně z Cambridge zpravodajové - čury mury fuk - dokonce udělali hermafrodita, jak naznačuje uvedené jméno "Princ Louise." Nezachází náhodou ta genderová rovnost příliš daleko? Lhát se ale nemá, a tvrzení "princezny Eugenie či Beatrice dříve používaly příjmení Yorková" je, mírně řečeno, kec. Vsadím poslední pětník na to, že ani jedna z nich toto příjmení nikdy nepoužila, a kdo nevěří, ať se jich zeptá.

Ve článku o letecké katastrofě jsem si zase přečetla: "Tohle je tragická událost a naše srdečné myšlenky jsou s posádkou, cestujícími a jejich rodinami." Snad pozůstalí ty srdečné myšlenky přijmou. Ale určitě ano, když naše srdce jsou s kým, s čím? No přece "s milovanými obětí."

Denní tisk je pro mne zároveň i neutuchajícím zdrojem zajímavých informací. Vezměme si třeba popisek pod fotografií soptící sopky Kilauea: "Podle vědců hrozí série výbušných výbuchů." No vida, tak to zřejmě existují i výbuchy nevýbušné! Já vím, že není všechno pravda, co se pleskne, ale když to říkají vědci...

Ovšem překlepy, to je jiná; těm se aspoň zasměju. Jenže jak dlouho si tuto levnou zábavu ještě budu moct dopřát, je ve hvězdách. Že by si novináři "vytáhli ponožky" sice neočekávám (existuje český ekvivalent idiomu "pull your socks up?), ale za čtení internetových novin se rychle začíná platit. Inu, co bych se divila, když i před vstupem do mnoha kostelů a chrámů je dnes nutné vytáhnout šrajtofli?

Říká se, že smích je koření života. Proto bychom se měli smát často, hodně a dokud můžeme, neboť nikdy nevíme, kdy nás smích přejde. A tak novinářským žbleptům, obzvláště těm mimořádně povedeným, třikrát zdar!

* Krasobruslařka Alexandra Trusovová skončila při vítězném juniorském mistrovství světa v Sofii jako první žena v historii čtverný toeloop [měla kliku; mohla skončit mnohem hůř]

* Otrávenými Brity jsou 45 ti letý Charlie Dowley a o rok mladší Dawn Sturgessová, obal leží v nemocnici v kritickém stavu [museli je nejdřív rozbalit]

* Podle CNN Türk se našly také zavazadla s novinářovými věcmi. Měla se naházet ve voze patřícímu konzulátu [kdo je tam naházel není důležité, hlavně že se zavazadla našly]

* Kluci, kteří si nezasloužili zůstat stát mim mimo sestavu [koktat se dá i v psaném textu]

* Boty měli v zadní části taktéž znak podobný arabskému symbolu Alláha [neuvěřitelné; i boty mají pr... éé... zadnici]

* Policisté muže několikrát vyzvali, ať z auta vystoupí, ten je však zcela reagoval [ignorant jeden]

* Policisté vytáhli z Vltavy mrtvého může [ale kdepak, ten už nemůže!]

* Španělský nejvyšší soud souhlasil s exhumací Frakových ostatků [možná najdou i tělesné pozůstatky zesnulého Smokingu]

* Dokáže se žena posadit v drsném prostředí aljašských rybářů? [když jí nabídnou židli, tak určitě]

* V Británii uspěla mladá generace LGBT poliků.

Jó, strana LGBTQ2S+ a její mladí polici, to je naše naděje, to je naše duhově zářivá budoucnost. Ti nám bezpochyby zajistí ještě světlejší zítřky, než nám slibovala někdejší mládež nová, mládež Gottwaldova.

https://jarvis.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=645259

Autor: Jarka Jarvis | středa 15.1.2020 20:30 | karma článku: 30.18 | přečteno: 752x

Další články blogera

Jarka Jarvis

Za skřivánkem vzhůru do oblak

Americký pan prezident má pravdu, když tvrdí, že svět je plný falešných zpráv a alternativních pravd. Vezměme si například výrok, "všechno lítá, co peří má." Prosím vás, kdo kdy viděl létat pštrosa?

21.2.2020 v 5:30 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jarka Jarvis

Kosti kosti kostičky

Člověk je konstruován z kostí, masa a krve, a když má stvořitel dobrou náladu, k těmto základním ingrediencím ještě přidá mlíko. Ze všeho nejdůležitější je však řada kostiček, zvaných obratle, které tvoří naši páteř.

4.2.2020 v 3:45 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jarka Jarvis

Jezte více brokolice, kapusty a čočovice!

Lidé si už od pradávna dávají novoroční předsevzetí. Ta nejtradičnější jsou přestat kouřit a zhubnout, což se pod vlivem silvestrovské kocoviny zdá jako brnkačka. Jenomže dobré úmysly obvykle dláždí cestu kam?

31.12.2019 v 5:40 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 205 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Ovládal Jára Cimrman psychovzorce?

Jára Cimrman, podle mnohých největší český génius vůbec, je autorem mnoha dějinných objevů a vynálezů, které změnily svět. Znáte jistě jeho větu: „A co takhle zkusit to bez drátů, pane Marconi?“ Nebo jeho věta k A. P. Čechovovi:

21.2.2020 v 16:57 | Karma článku: 14.65 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Průměrnost a podprůměrnost vítězí

Myšlenku, že průměrných a podprůměrných je daleko víc než nadprůměrných, a proto vždy nakonec zvítězí, jsem četl už dávno. Už nevím, odkud pochází, ale to je jedno. Horší je, že se právě nyní začíná uskutečňovat.

21.2.2020 v 15:58 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 668 | Diskuse

David Dvořák

Trikolóra - pár poznámek burana.

K napsání nekorektní úvahy nad Trikolórou mě přimělo vystoupení P. Hampla v Olomouci, resp. doslova loudění odpovědi jednoho z pořadatelů na otázku, jak na tom vlastně Trikolóra je a jaké má šance.

21.2.2020 v 12:12 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1041 | Diskuse

Jarka Jarvis

Za skřivánkem vzhůru do oblak

Americký pan prezident má pravdu, když tvrdí, že svět je plný falešných zpráv a alternativních pravd. Vezměme si například výrok, "všechno lítá, co peří má." Prosím vás, kdo kdy viděl létat pštrosa?

21.2.2020 v 5:30 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 215 | Diskuse

Martin Faltýn

Žena ztratila v Portlandu prsten

Nový senzační článek s vášnivou diskusí. Odkaz na článek samozřejmě v blogu. Já bych se rád zmínil o trochu jiných aspektech: aspektech nikoli ztrát a nálezů, ale nálezců. Protože to je neméně zajímavé.

20.2.2020 v 19:08 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 16.27 Průměrná čtenost 489

Píšu blbě, ale píšu ráda. Navíc jsem politicky nekorektní, nevlastním chytrý telefon, a v důchodu mám tolik času, že absolutně nic nestíhám.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...