Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Uhni z cesty, hlemejždi!

20. 05. 2020 21:55:00
Kdo se bojí, nesmí nejenom do lesa a na Okoř, ale ani na silnice. Tam se totiž občas dějí věci strašidelnější, než u perníkové chaloupky! Což vám jistě dosvědčí sám pan šerif, pokud ovšem zrovna nelaškuje s Bílou paní.

Mám na mysli fenomén, jemuž vědci doposud nepřišli na kloub, a na silnicích světa se proto šíří rychlostí koronaviru. Je o něm známo pouze to, že mu propadají na pohled normální lidé, kteří se po usednutí za volant promění v prskající bestie. A odvažuji se říct, že lásku k bližnímu svému by v jejich chování jeden pohledal.

Jak známo, na komunikace, po nichž se dopravujeme z Á do Bé, se vztahují jakási pravidla. Mnozí z těchto individuí je však považují za naprosto zbytečná. "Maximální rychlost stovka? Přece jsem necvaknul půldruhého melouna za nadupané fáro, abych se v něm pak ploužil stovkou," zahudruje egem napumpovaný frajer, šlápne na to - a coural, předjíždějící kolonu náklaďáků stodvacítkou, má najednou na zadku přilepeného troubícího a blikajícího ďábla, deroucího se mu do kufru. Že možnost někam uhnout nabízí pouze příkop, je vedlejší.

O dalším sledu událostí rozhoduje náhoda, teorie pravděpodobnosti a astrologické postavení hvězd. Vynervovaný "šnek" okamžitě vyklidí pozici. Zděšeně se vtěsná do sebemenší škvíry mezi předjížděné kamiony, a v pudu sebezáchovy sjede třeba i do pole. Řidič s nervy z oceli se naopak na bullyho vykašle; maximálně ho pozdraví vztyčeným prostředníkem pravé ruky, a zabručí něco o jistém tmavém místě. Zato smrti se nebojící odvážlivec zařve, "já ti ukážu, ty vole," a současně s fakáčem dupne na brzdu. Pokud se jeho čin obejde bez naondulovaných plechů, může si být jistý, že rozzuřený Hulk mu při nejbližší příležitosti udělá totéž.

Takové kejkle dostanou do vývrtky i starou babičku, a na silniční amok je úspěšně zaděláno. Výsledkem konfrontace bývají viditelné škody na tělech i automobilech, zmodřená ega a přerušené líbánky Bílé paní, neboť povinnost volá, a šerif musí incident řádně vyšetřit. Přitom k tomu vůbec nemuselo dojít. Stačilo chvilku počkat, než se jízdní pruh opět uvolní, a astronaut si to klidně mohl mazat dál.

"Jo jo, tohle za komunistů nebylo," povzdechli by si pamětníci, a já nevím, zda s nimi souhlasit. Na jednu stranu pochybuji, že embéčka, žigulíci a dýchavičná vozítka od Waltera Ulbrichta by se na něco podobného zmohla, i kdyby jejich majitel prošlápnul podlahu. Ale na druhou si dovedu představit nablýskanou šestsettrojku, vezoucí na chatu vysokého vládního úředníka, jak uděluje názornou lekci uřícenému trabíkovi.

A tak to na silnicích a v ulicích měst dnes chodí. Cyklisté proklínají řidiče, řidiči proklínají cyklisty, a chodci, kteří během vymezených osmi vteřin nestačili přejít ulici, ať si při dobíhání do bezpečí protějšího chodníku raději zacpou uši. Protože pro ně mají automobilisté, po změně světel vyrážející raketovou rychlostí ze startovní čáry, rezervovanou zásobu obzvláště šťavnatých nadávek.

Závažnější konflikty často končí u soudu. Tady je k nezaplacení dobrý advokát s bujnou fantazií, jež mu pomůže ve snaze opít porotu rohlíkem:

"Vážený soude! Obžalovaný svého skutku upřímně lituje, a panu žalobci se omlouvá. Své neuvážené chování vysvětluje zvýšeným stresem, jelikož právě prochází rozvodovým řízením, a hrozí mu těžká finanční újma. Ano, byl to stres, vážený soude, který mého klienta přivedl do přechodného stavu šílenství (zde je, prosím, lékařské potvrzení). Stres, a obavy o ztrátu domova, o ztrátu milovaného psa, o ztrátu nového Lamborghini, a posledního páru trenýrek. Je pochopitelné, že konfrontace s agresivním řidičem zúčastněného vozidla byla poslední kapkou, která momentální mentální indispozici defendanta vystupňovala do neudržitelných rozměrů, a měla za následek jeho zkratkovité, pro něj zcela necharakteristické jednání. Obžalovaný se z této neblahé zkušenosti poučil, uznává, že lepší řešení je řídit se heslem "moudřejší ustoupí," a proto, slavný soude, navrhuji absolutní zproštění viny."

Justiční představitelé to někdy spolknou, někdy ne, ale ani pak není všecko ztraceno. Odsouzený může vždycky doufat v prezidentskou amnestii, nebo v nějakou polehčující okolnost (e.g. náhle vzniklé onemocnění), která povede ke zmírnění, a možná i zrušení trestu.

Co s tím? Na pomoc nám přišel koronavirus. Vyhlášený nouzový stav značně snížil provoz na silnicích, takže ti, co nejsou moudří, se teď mohou řídit pravidlem "kdo uteče, vyhraje."

Nehledě k tomu, že z odstupu dvou metrů lze jen těžko někomu nafackovat.

Autor: Jarka Jarvis | středa 20.5.2020 21:55 | karma článku: 12.28 | přečteno: 502x

Další články blogera

Jarka Jarvis

Rychleji, výše, silněji

Stará dobrá olympiáda už není to, co bývala; vetřely se do ní dopingové aféry, teroristi, profesionálové, politika, a bojkoty. Takhle si to baron Pierre de Coubertin asi nepředstavoval.

26.4.2020 v 20:35 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jarka Jarvis

Blízká setkání nežádoucího druhu

Člověk nikdy není příliš starý na to, aby se naučil něco nového. Kdepak; hlavní potíž je, aby si to zapamatoval. Ovšem na tuhle potvoru, která k nám přišla z daleka a drze ukradla jméno mexické cerveze, asi hned tak nezapomene.

6.4.2020 v 20:30 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Grand Canyon

Velký kaňon, 446 kilometrů dlouhá a šestnáct set metrů hluboká trhlina v zemském povrchu, patří mezi sedm přírodních divů světa. Status národního parku získal v únoru 1919, a agorafobikům radím, aby se tomuto místu vyhnuli.

20.3.2020 v 20:55 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 227 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Opelichaný lev salónů s chůzí opilého tapíra v porcelánu.

Je jasné, že více než na trapasu - což je svým způsoben souhra nepříliš šťastných náhod – záleží na samotném aktérovi. Ten teprve tomu dá patřičné grády. Začít bych mohl zcela banálním rozepnutým poklopcem.

31.5.2020 v 18:59 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – jak vzal René D. myšlení za špatný konec…

Koronavirová pustota, intelektuální nuda, nedostatek podnětů ve mně vybudily potřebu koupit si čtivo přes Heureku, čekal jsem na ně dlouho, kniha byla úplně poslední na skladě, zažloutlé listy,

31.5.2020 v 18:32 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 88 | Diskuse

Helena Vlachová

"Běda mužům, kterým žena vládne!"

Tato slavná věta zazněla v Jiráskových Starých pověstech českých na adresu kněžny Libuše. Můžeme říci, že jde o větu nadčasovou, o jejíž platnosti se lze dennodenně přesvědčit.

31.5.2020 v 7:41 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 855 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Šedesát sedm pohlaví si strčte za klobouk. Nebyla by nádražní lávka?

Protože mužové, kteří se mohou vyblbnout na nádražní lávce, nemají čas vymýšlet koniny a naopak k všestrannému rozkvětu lidstva čerpají důležité poznatky.

31.5.2020 v 7:35 | Karma článku: 28.26 | Přečteno: 880 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Hráli jsme rouškovanou…

Občas se snažím stručně a trefně popsat dnešní dobu. Po několika pokusech o charakteristiku, jež jsem zavrhl, se mi zdá pro současnost nejvýstižnější, že žijeme jakousi hodně praštěnou sci-fi. Koronavirová krize to jen potvrzuje.

31.5.2020 v 0:33 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 327 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 11.78 Průměrná čtenost 481

Píšu blbě, ale píšu ráda. Navíc jsem politicky nekorektní, nevlastním chytrý telefon, a v důchodu mám tolik času, že absolutně nic nestíhám.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...